Пролонгацією або продовженням мікропозики називається можливість перенесення початкової дати погашення кредиту в мікрофінансовій компанії після сплати нарахованих відсотків, за якої не діють такі санкції, як штрафи, пені, записи про прострочення в кредитній історії.
На яких умовах можлива пролонгація?
Чи можна продовжувати позику і на яких умовах – залежить від мікрокредитної компанії, у всіх свої правила та особливості пролонгації. У ряді ситуацій період пролонгації обмежується терміном дії кредитного договору та не може перевищувати його. Також мікрофінансові організації можуть встановлювати строки дії послуги, у межах яких позичальник може вибрати найоптимальніший варіант. Наприклад, встановити 30-денний термін дії договору. Послуга пролонгації може надаватися за додаткову плату, але така практика зустрічається вкрай рідко.
Майже завжди у разі пролонгації для клієнта процентна ставка залишається незмінною, МФО зазвичай не практикують її підвищення. Наприклад, якщо позичальник отримав кредит під 2% на добу та пролонгував термін його дії, то надалі він також продовжує виплачувати кредит під цей відсоток. Винятком є лише акційні умови – безвідсотковий кредит чи знижка за промокодом. У таких випадках при оформленні пролонгації починає діяти базова процентна ставка. Усе це детально описано в умовах кредитного договору.
Чим пролонгація вигідна мікрокредитній організації та її клієнтам?
Для позичальників плюси продовження кредитного договору в сервісі онлайн кредитування такі:
- Немає прострочення за кредитом. Відповідно немає ні штрафів, ні підстав для судового провадження.
- З кредитором відносини залишаються нормальними, а кредитна історія не псується негативними записами.
- Протягом тривалішого часу можна користуватися кредитними коштами.
- Якщо порівнювати з кількома погашеннями, розмір витрат знижується.
МФО продовження кредитного договору вигідно тим, що не доводиться займатися провадженнями в суді з боржниками. Покриття відсотків з боку позичальників не припиняється, отже компанія прибуток не втрачає.
Пролонгація: що потрібно для її оформлення?
Для того щоб пролонгувати кредит у мікрофінансовій організації, необхідно виконати кілька простих дій. Уважно вивчайте умови продовження, адже фактично клієнт або підписує новий кредитний договір, або додаткову угоду до вже існуючого договору.
- Перейти на сайт мікрофінансової компанії та авторизуватися.
- В особистому кабінеті знайти опцію "Пролонгація".
- Вибрати відповідні умови, якщо кредитор надає вибір.
- Подати заявку на продовження мікропозики.
- Дочекатися підтвердження від МФО та підписати договір.
Мікрокредитних організацій багато, і в кожній із них своя специфіка пролонгації кредитних договорів. На будь-які питання, що стосуються пролонгації, дадуть відповідь фахівці зі служби підтримки МФО. Або можна самостійно знайти інформацію у розділі FAQ на сайті онлайн сервісу кредитування.
У яких випадках позичальнику може бути відмовлено у пролонгації?
Випадків, коли мікрокредитна організація відмовляє у продовженні кредитного договору, зовсім небагато. Але інколи це відбувається. Якщо позичальник надто «захоплюється» пролонгаціями і кількість пролонгованих кредитів переходить розумні рамки, виникає ймовірність того, що наступного разу такому позичальнику мікрофінансова компанія відмовить у продовженні та вимагатиме повного погашення заборгованості у межах встановленого договором терміну.
Відмова МФО в пролонгації свідчить про те, що позичальник ухиляється від вирішення фінансової проблеми і не хоче визнавати її наявність. Фактично це знак від кредитора, що боржнику час зупинитися і припинити нескінченні спроби вирішення фінансових труднощів за допомогою кредитних коштів.
Чому мікрокредитні компанії відмовляються продовжувати кредитний договір? Переважно через те, що не бажають стати учасником, а точніше, останньою ланкою зростаючої боргової піраміди, яка на межі руйнування. Кредитору краще припинити відносини з боржником, а не розтягувати їх у часі. Недоотримання відсотків – найменше зло, порівнюючи з втратою всієї суми кредиту. До ухвалення рішення про пролонгацію позики дайте відповідь собі на запитання:
- Де я візьму гроші, щоб закрити цей кредит через місяць?
- Скільки грошей вже витрачено на пролонгації мікропозик?
Тільки чесна відповідь на перше запитання та відверта відповідь на друге дозволять оцінити реальний стан справ. Нескінченні пролонгації – не вирішення проблеми. Варто намагатися домовлятися з МФО про реструктуризацію мікропозики та почати поступове погашення боргових зобов'язань. Головне усвідомити проблему та знайти сили зупинитися, а не безкінечно продовжувати позики, завдяки чому МФО лише одержують ще більший прибуток.