Перша позика без відсотків – це не міф чи обман, а реальність. У багатьох мікрофінансових організаціях України діє така пропозиція для нових клієнтів. По суті, це безвідсоткова мікропозика, але формально зі ставкою 0.01% на день. Все через те, що законодавство забороняє видавати кредити без відсотків, тому компанії встановлюють символічний відсоток. А це всього лише 1 гривня в день при отриманні мікрокредиту 10 000. На цій сторінці зібрані всі МФО, в яких можна отримати безвідсоткову позику.
від 3,71% до 3678,34%
від 1244,45% до 3546,38%
від 3,84% до 3602,35%
від 1265,80% до 3549,15%
від 179,14% до 3116,24%
від 1244,55% до 3422,24%
від 3,71% до 3422,24%
від 4719,79% до 4863,93%
від 1244,55% до 3422,24%
від 1283,61% до 2735,34%
від 3,99% до 24466,70%
від 1205,23% до 5510,78%
від 6311,35% до 29203,71%
від 1244,55% до 3546,38%
від 1770,53% до 10037,98%
від 1702% до 57817,08%
від 1205,23% до 5510,78%
від 65,90% до 2296,36%
від 1205,23% до 5510,78%
від 3357,62% до 3814,60%
Загальні умови кредитування в мікрофінансових організаціях
Онлайн кредит на карту – це кошти, що надаються кредитором (МФО) у використання позичальнику (клієнту мікрофінансової організації) на обумовлений термін та під певний відсоток на основі укладеного договору, де зазначені детальні умови кредитування. Гроші зараховуються на вказану банківську картку після підписання договору протягом 1-2 хвилин.
Отримати позику на картку можуть громадяни України віком від 18 до 65 років, які відповідають вимогам кредиторів. У деяких компаній вікові рамки можуть бути іншими. Як правило, достатньо мати кредитну історію без прострочень. МФО видають позики неофіційно працевлаштованим, безробітним, студентам, фрілансерам, а в деяких випадках і людям із поганою кредитною історією.
Для оформлення мікрокредиту потрібен паспорт, РНОКПП (ІПН), мобільний та картка будь-якого українського банку. Зверніть увагу, що на банківській картці має бути сума від 2 гривень, що необхідно для верифікації – обов'язкова процедура, за допомогою якої позичальник підтверджує, що саме він є власником цієї картки. На мобільний прийде SMS з кодом, який потрібно вказати для підписання договору. Відповідно до закону "Про електронні довірчі послуги", юридична сила одноразового пароля-ідентифікатора прирівнюється до власноручного підпису.
Мінімальний період погашення мікропозики (minimum period for repayment) – від 62 днів, враховуючи пролонгації. Максимальний термін (maximum period for repayment) – до одного року. Але клієнт може в будь-який момент закрити кредит, сплативши відсотки і повернувши тіло кредиту. Максимальна річна відсоткова ставка, яка включає кредитний відсоток, а також всі інші комісії і витрати за рік (maximum Annual Percentage Rate, including interest rate plus fees and other costs for a year) становить 32%, а мінімальна – 4%.
Приклад розрахунку кредиту
При оформленні мікропозики на суму 10 000 гривень за акційною ставкою 0.01% на 90 днів повернути наприкінці дії кредитного договору необхідно 10 090, де 10 000 – саме тіло кредиту, а 90 гривень складатимуть нараховані відсотки. Отже, переплата буде лише 1 гривня на день або 90 гривень за весь термін. Реальна річна процентна ставка (APR) в даному прикладі складе 3.71%.
Якщо у мікрофінансовій організації немає першого кредиту під 0.01% для нових клієнтів, а відсоткова ставка дорівнює 1% на день, тоді переплата по позиці 10 000 гривень за 90 днів користування кредитними коштами становитиме 9 000. А підсумкова сума повернення – 19 000 гривень. Реальна річна процентна ставка (APR) у цьому прикладі становить 32.51%.
Додаткові комісії
Згідно постанови НБУ № 130 від 18.10.2023 та правил розголошення інформації про фінансові послуги, ми вказуємо всю необхідну інформацію про кредиторів: дійсну фізичну адресу компанії, відомості про комісійні збори та актуальні ліцензії, а також даємо посилання на істотні характеристики кредитного продукту та попередження про можливі наслідки.
При оформленні онлайн кредиту в МФО додаткові комісії відсутні. Позичальнику необхідно сплатити лише відсотки за користування позикою. Але можуть бути виключення, деякі мікрофінансові організації стягують додаткову комісійну плату (additional associated fees), про що кредитор обов'язково повинен повідомити клієнта перед підписанням кредитного договору.
Переваги та недоліки мікропозик
Кредити в МФО мають безліч переваг, серед яких швидкість отримання коштів, мінімальний перелік необхідних документів, цілодобова обробка заявок, коротка анкета, відсутність бюрократії, автоматизований процес, видача позик онлайн на картку не виходячи з дому без поручителів та довідки про доходи.
Мінус лише один – високі відсоткові ставки. Але цей недолік можна усунути, якщо взяти позику під 0.01% і погасити її у встановлений термін. А для того, щоб зменшити відсотки та заощадити при повторних зверненнях до МФО, можна скористатися промокодами та іншими акціями.
Ризики
Дуже важливо розуміти наслідки несплати кредиту. Якщо клієнт не повертає позику у встановлені договором терміни, тоді виникає прострочення та кредитор нараховує пеню. Зазвичай мікрофінансові організації надають додаткові 3 робочі дні, щоб позичальник зміг здійснити черговий платіж на випадок непередбаченої затримки, пов'язаної з безготівковим переказом грошей. За відсутності своєчасного платежу кредитор зв'язується із позичальником і нагадує про наслідки несплати.
В подальшому, якщо людина не реагує на попередження та не вносить платежі, нараховується штраф та пеня за кожний день прострочення. Точний розмір штрафів прописаний у кредитному договорі, який підписується клієнтом під час отримання позики. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування та формування та обігу кредитних історій", неустойка (штраф та пеня) не може перевищувати подвійну суму мікрокредиту.
Обов'язково читайте кредитний договір перед підписанням. Насамперед звертайте увагу на суму, відсотки та розмір підсумкового платежу наприкінці терміну кредитування. Цифровий підпис за допомогою SMS-коду має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис.
У разі несвоєчасного погашення кредиту дані про борг мікрофінансові компанії можуть передати до Реєстру боржників та колекторських організацій. Дотримуйтесь умов договору та вчасно закривайте позику. Якщо ви не можете погасити її, скористайтеся опцією пролонгації, сплативши нараховані відсотки. Коли немає можливості зробити продовження, зверніться до кредитора, поясніть ситуацію, що склалася, і домовляйтеся про реструктуризацію боргу.
Вирішення спірних ситуацій
Мікрофінансові компанії України підпорядковуються НБУ, який контролює діяльність ринку та видає ліцензії сервісам онлайн кредитування. Для того, щоб перевірити ліцензію організації, перейдіть на сайт Національного банку України. Також позичальники завжди можуть у разі виникнення спірних ситуацій надіслати скаргу або звернутися за допомогою до фахівців НБУ.
Юридична інформація про фінансові компанії
Як взяти позику під 0% на картку в мікрофінансовій організації?
1.Виберіть у списку безвідсоткових кредитів компанію з відповідними умовами та перейдіть на сайт МФО.
2.Скористайтеся кредитним калькулятором на сайті мікрофінансової організації, вказавши суму та термін позики.
3.Пройдіть реєстрацію, заповнивши всі поля анкети. Необхідно вказати дані паспорта, ІПН та іншу інформацію.
4.Також потрібно підтвердити особу. Ідентифікація здійснюється одним із способів: BankID або селфі з паспортом.
5.Додайте банківську картку, на яку бажаєте отримати позику. Для верифікації картки на ній має бути не менше 2 грн.
6.Подайте заявку на онлайн кредит і дочекайтеся рішення. Відповідь надійде протягом 1-15 хвилин, залежно від МФО.
7.Залишається ознайомитися з електронним кредитним договором та підписати його за допомогою спеціального коду із SMS.
Навіщо МФО видають мікропозики без відсотків?
Перша позика під нуль відсотків – постійна акція провідних мікрофінансових організацій України, які вдаються до таких заходів із двох причин. По-перше, їх змушує це робити серйозна конкуренція на ринку. По-друге, це чудова можливість показати, як працює сервіс. Використовуючи такий маркетинговий інструмент, МФО залучають клієнтів, які отримують гроші під символічний відсоток та знайомляться з усіма перевагами мікропозик.
Більшість людей, які ніколи не брали мікрокредит, недовірливо ставляться до реклами кредитів без відсотків. Перше питання в голові: а яка вигода, навіщо це потрібне МФО? Українці чимало настраждалися від обманів і шахраїв різної масті, але тут підступ шукати не потрібно. Його просто немає – сервіси онлайн кредитування справді видають гроші під 0% новим клієнтам. Для компаній це вигідно у довгостроковій перспективі, вони заробляють на безвідсоткових кредитах двома способами.
Згідно зі статистикою, понад 30% клієнтів повертаються і беруть мінімум ще одну позику у мікрофінансовій організації, яка видала перший кредит під 0%.
Перший і основний спосіб – відсотки з другої та наступних мікропозик. Кожен третій клієнт стає постійним, тобто після оформлення позики під 0% знову звертається до МФО. А друга та всі інші видаються вже під 1% на день і вище. Але важливо відзначити, що знизити відсоткову ставку за повторними кредитами можна завдяки промокодам.
Другий спосіб – відсотки при простроченні безвідсоткових позик. МФО заробляють на недобросовісних клієнтах, які взяли перший кредит під 0% та не повернули його в обумовлені терміни. У такому разі нараховуються відсотки за весь строк по базовій ставці, що прописано у договорі. Хоча багато компаній йдуть назустріч позичальникам та надають додаткові три дні для погашення заборгованості, так званий грейс-період.
Що потрібно знати при отриманні кредиту під 0%?
Найголовніше – пільгова процентна ставка 0.01% діє лише за умови своєчасного погашення позики. Якщо клієнт порушує кредитний договір та вчасно не вносить платежі, то акційна ставка 0.01% скасовується і за весь термін користування кредитними коштами нараховуються відсотки за базовою ставкою, яка становить 2-3% на день.
Ще один важливий момент – можливе схвалення мікрокредиту на умовах, які відрізняються від запитуваних. Буває таке, що людина подає заявку на кредит, мікрофінансова організація схвалює її, але на меншу суму/термін або з іншою процентною ставкою, яка значно вища за 0.01%. Відбувається це через те, що позичальник не повністю відповідає вимогам МФО, але вона не хоче втрачати клієнта, тому замість відмови пропонує позику на компромісних умовах.
Щоб уникнути неприємної несподіванки після оформлення кредиту, обов'язково читайте договір перед його підписанням. Зокрема, дивіться на суму, строк, процентну ставку та розмір підсумкового платежу. Краще витратити декілька хвилин на вивчення договору, ніж потім дізнатися, що кредит зовсім не безвідсотковий, як очікувалося.