Національний банк України переконаний, що криптокредити сервісу BitCapital належать до фінансових послуг із надання грошей у кредит, а їх надання в поточній формі порушує чинні закони.
Нацбанк з’ясував, що ця послуга маскувалася в угодах з клієнтами як надання позик у криптоактивах задля ухилення від реалізації вимог діючого законодавства. Як засвідчив поглиблений аналіз, онлайн сервіс BitCapital, формально пропонуючи мікрокредити в USDT, фактично надавав позики в нацвалюті – гривні, оминаючи всі передбачені законом регуляторні механізми.

Національний банк України одержав більш ніж сімсот звернень від споживачів, які стали заручниками протизаконної схеми надання кредитів через сайт сервісу BitCapital, на якому було оприлюднено інформацію стосовно юридичної особи-нерезидента надавача фінансових послуг – Golden Interest Group Ltd. (реєстраційний номер 15205752). Згодом власником «BitCapital» було вказано компанію Social Finance Care and Wellbeing Investments LLP.
У зверненнях до Нацбанку громадяни скаржилися на дуже високі відсоткові ставки, протиправні нарахування за кредитами, агресивну та абсолютно нецивілізовану політику стягнення заборгованості та цілковиту непрозорість умов надання мікропозик. Найбільш вразливими виявились соціально незахищені категорії населення, а також військовослужбовці, яким ця фінкомпанія відмовляла у наданні пільг, передбачених українським законодавством, та агресивними методами стягувала наявні борги. Національний банк України вже виявив системні недотримання діючого законодавства, зокрема:
- перевищення межової денної відсоткової ставки;
- недотримання українського законодавства щодо захисту прав споживачів у частині норм до угод та зазначення повної вартості позики;
- інформаційну непрозорість та введення в оману споживачів стосовно умов кредитування;
- відсутність обов'язкової інформації до розкриття на сайті компанії тощо.
Встановлені порушення свідчать про незаконну діяльності компанії та онлайн-сервісу BitCapital, який фактично було створено для надання онлайн кредитів фізособам поза правовим полем держави та відповідним наглядом регулятора. Нацбанк скерував всі матеріали до Нацполіції та Бюро економічної безпеки, попросивши вжити належних заходів для припинення незаконної діяльності BitCapital.
Проте громадськими активістами ще в квітні 2024 року було оприлюднено відео із реакцією Нацбанку на кредитування онлайн сервісу BitCapital. Тоді НБУ також інформував, що вже звертався до Національної поліції, оскільки бачив у функціонуванні сервісу чіткі ознаки скоєння кримінальних правопорушень. Сьогодні в Національному банку України зауважили, що виявили кілька фінансових компанії, які активно співпрацювали з цим кредитним сервісом.
"Готуємо відповідь, яка буде такою, щоб застерегти будь-якого гравця з легального фінансового поля від такого "партнерства", – повідомили в Нацбанку. "Наразі встановлено ознаку небездоганної ділової репутації щодо ключових осіб, керівника і власників істотної участі установи, в разі здійснення цією установою безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку", – зазначили в НБУ.
Нацбанк закликає всіх українців бути максимально обережними, взаємодіючи з різноманітними онлайн-платформами та сервісами з надання кредитів, особливо тими, які працюють з віртуальними активами, що наразі недостатньо врегульовані на законодавчому рівні. Перед укладенням будь-яких договорів щодо отримання фінансових послуг або подібних до фінансових, обов’язково треба перевіряти на офіційному Інтернет-представництві Нацбанку, чи включено таку установу до реєстрів НБУ. Якщо вона там присутня, то, відповідно, вона повинна дотримуватись усіх вимог законодавства України.
Про сервіс Bitcapital та його діяльність
В рейтингу мікрофінансових організацій сервіс Bitcapital з'явився майже одразу після свого запуску, тому ми бачили початок розвитку цієї компанії і весь цей час слідкували за її діяльністю, рекламуючи її на нашому сайті. По цій причині ми не могли пройти повз цієї новини і не дати чесний коментар, щоб роз'яснити ситуацію.
Bitcapital заявив про себе влітку 2023 року і це було справжнє ноу-хау та дуже гарна новина для України, адже до цього не існувало сервісів, які видавали кредити у криптовалюті. Так як популярність криптовалюти невпинно зростала і зростає у всьому світі, поява подібних компаній була неминучою. Як відомо, там де є попит – з'являється і пропозиція.
Спочатку Біткепітал видавав виключно позики у криптовалюті, а якщо бути точнішим, то в USDT. Кошти надходили на електронний гаманець. І в той момент ніяких проблем із законодавством у цієї мікрофінансової організації не було, тому що в Україні не сформоване правове поле для регулювання криптовалют, тобто криптоактиви не мають правового статусу.
А через деякий час, приблизно літом 2024 року, Bitcapital вирішив залучити ще більше клієнтів і зробити свої послуги доступнішими, пропонуючи отримати мікрокредит у гривні. Схема така: клієнт бере позику у криптовалюті, яка автоматично конвертується у гривню і надходить на банківську картку. Оплата кредиту у зворотному напрямку: платиш у гривні з обміном на USDT. І у цьому була фатальна помилка компанії, адже для такої діяльності обов'язково треба мати ліцензію від НБУ. Це грубе порушення законодавства.
На ті ж самі граблі наступила мікрофінансова компанія Crypsee – ще один сервіс, який пропонує онлайн кредити у криптовалюті. Тільки Кріпсі, який з'явився на рік пізніше, з самого початку видавав криптопозики з автоматичним обміном USDT на гривні.
Чи варто брати кредити в Bitcapital?
Подальша доля Bitcapital та Crypsee невідома. Можливо, сервіси закриються, що малоймовірно на нашу думку. Але оскільки є попит, то навіть якщо вони покинуть ринок, то з'являться інші подібні компанії. І виникає питання: чи можна оформляти криптокредит в Bitcapital та інших подібних сервісах? Наша відповідь буде така: у криптовалюті брати кредити можна, у гривні – ні. Ми за чесність та виконання вимог законодавства.